01slaider1.jpg01slaider3un.jpg7slaider8.jpg8slaider9.jpg9slaider11.jpg

VIII Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora SP Nr 5 w Białymstoku

 szachPodczas zimowych ferii 22 stycznia 2018 r w naszej szkole rozegrany został już VIII Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora SP Nr 5 w Białymstoku. Zawody rozegrane zostały systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund, tempem 10 minut na każdą partię, plus pięć sekund za każde wykonane posunięcie. W zawodach udział wzięło 18 uczniów. Najbardziej cieszy fakt, że aż dziesięcioro uczestników było z klasy I d, w której prowadzona jest innowacja pedagogiczna pt. „Edukacja przez szachy – nauka wsparta rozwijaniem kompetencji z matematyki i języka angielskiego”. Rywalizacja przebiegała w bardzo spokojnej i miłej atmosferze. Choć nie wszyscy byli zadowoleni z ostatecznego wyniku to jednak turniej ten należy zaliczyć do udanych. Pierwsze miejsce zajął Burak Krystian z Sokółki z dorobkiem 6 pkt. Na drugim miejscu znalazł się uczeń klasy III c Bartosz Trochimczuk również z sześcioma punktami. Mimo, że Bartosz pokonał w piątej rundzie zwycięzcę turnieju to jednak nie udało mu się go wyprzedzić – Krystian do końca zachował minimalną przewagę 0,5 pkt wartości pomocniczej. Trzecie miejsce zajął uczeń klasy I d Oliwier Sienicki z dorobkiem 4,5 pkt. Szczegółowe wyniki można obejrzeć na stronie: http://chessarbiter.com/turnieje/2018/ti_418/

Zdjęcia z turnieju: https://photos.app.goo.gl/YHm8S6nQhvcneiqx2

 

Klasa szachowa

IMG 20171110 092346Innowacja jest realizowana poprzez wprowadzenie nauczania gry w szachy jako zajęć w edukacji wczesnoszkolnej w klasie pierwszej, począwszy od września 2017 roku. Dzieci poznają grę w szachy poprzez rozwiązywanie zadań szachowych, stosowanie określonych gier i zabaw, programów komputerowych, oglądanie filmów edukacyjnych, rozgrywek między uczniami, kolorowanek, rysunków, opowiadań, przy zastosowaniu szachowych środków dydaktycznych: bierki, szachownice, plansza demonstracyjna. Innowacja „Edukacja przez szachy” pozwala w nowy, ciekawy sposób rozwijać umiejętności uczniów i przyswajać treści zawarte w Nowej Podstawie Programowej. Jest to rozwijanie umiejętności matematycznych, określanie położenia obiektów, orientacji, symetrii, wyobraźni przestrzennej, logicznego myślenia. uważnego słuchania wypowiedzi i korzystania z przekazywanych informacji.

IMG 20171110 092400

„Edukacja przez szachy” wspomaga rozumne zachowania ucznia w sytuacjach trudnych i wymagających wysiłku, koncentracji przy wykonywaniu zadań oraz współpracy w zabawie i nauce szkolnej. W sytuacjach życiowych gra w szachy uczy przestrzegania reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej, zdrowej rywalizacji, postępowania według zasad fair play i szacunku wobec przeciwnika, co wpływa na utrzymywanie dobrych, przyjacielskich kontaktów z ludźmi. Dzięki grze w szachy dziecko nabywa również odporności psychicznej, poznaje własne reakcje na sytuacje stresowe, uczy się, w jaki sposób radzić sobie ze stresem i zmęczeniem oraz wytrwałości i skutecznego działania pod presją. Szachy są również grą, rozrywką, świetną zabawą i mogą stać się dla naszych uczniów pasją i sposobem na życie.

Nauczyciele prowadzący: 

Matematyka i j. angielski: - mgr Grażyna Wiśniewska

Szachy: mgr Czesław Spisak, mgr Marzena Kurnicka 

 

 TURNIEJ SZACHOWY KL. ID

 

23897093 1711813272185551 990839342 o 1Sześcioro dzieci, reprezentanci klasy szachowej 1d, trenujący pod kierunkiem p. Czesława Spisaka i p. Marzeny Kurnickiej wzięło udział w swoim pierwszym szachowym turnieju miejskim.

Podczas tych zawodów szachisci SP5 zdobyli łacznie 14,5 pkt dla naszej szkoly (liczyły sie wyniki 2 najlepszych dziewczynek i 2 najlepszych chłopcow). 5,5 pkt zdobył Filip Kudraszow, który uplasowal sie na 3 miejscu spośród 59 uczestników. Oliwier Sienicki zdobył 5 pkt i 5 miejsce, kolejne miejsca: Jakub Spisak, Bruno Szczotka, Gabrysia Piłko, Tosia Białous, Magda Muzyczko.

 

 

Turniej szachowy klasy I d

23897093 1711813272185551 990839342 o 1Sześcioro dzieci, reprezentanci klasy szachowej 1d, trenujący pod kierunkiem p. Czesława Spisaka i p. Marzeny Kurnickiej wzięło udział w swoim pierwszym szachowym turnieju miejskim.

Podczas tych zawodów szachisci SP5 zdobyli łacznie 14,5 pkt dla naszej szkoly (liczyły sie wyniki 2 najlepszych dziewczynek i 2 najlepszych chłopcow). 5,5 pkt zdobył Filip Kudraszow, który uplasowal sie na 3 miejscu spośród 59 uczestników. Oliwier Sienicki zdobył 5 pkt i 5 miejsce, kolejne miejsca: Jakub Spisak, Bruno Szczotka, Gabrysia Piłko, Tosia Białous, Magda Muzyczko.

 

 

 

 

Czytaj więcej: Turniej szachowy klasy I d

Igrzyska Dzieci Miasta Białegostoku w Szachach

23318839 1941763402507765 1712740318 nW niedzielę, 29 października 2017 roku o godz. 10:00 w Szkole Podstawowej Nr 45 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętego Jana Pawła II w Białymstoku rozegrane zostały Igrzyska Dzieci Miasta Białegostoku w Szachach. Prawo gry mieli uczniowie szkół podstawowych klas VI i niższych, czyli urodzeni 2005 i młodsi w 4-osobowych drużynach. Naszą szkołę reprezentowały dwa zespoły dziewcząt i chłopców. Jak zwykle bardzo dobrze zagrały dziewczęta zajmując 4 miejsce w mieście. W skład drużyny wchodziły cztery uczennice klasy V b: Agata Klebus, Małgorzata Dylnicka, Zofia Rynkiewicz oraz Martyna Trochimczuk. Szczegółowe wyniki można obejrzeć pod linkiem:

http://chessarbiter.com/turnieje/2017/tdr_4728/results.html?l=pl&tb=202_

Czytaj więcej: Igrzyska Dzieci Miasta Białegostoku w Szachach

VI miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów do lat 6

Jakubspisak

W dniach 15 – 18 czerwca 2017 roku w Poroninie k/ Zakopanego rozegrane zostały Mistrzostwa Polski Juniorów do lat 6. Po raz pierwszy w tej rangi zawodach zagrał Jakub Spisak uczeń naszej szkoły. Choć nie było łatwo udało uzyskać 6 punków z 9 partii co ostatecznie dało mu 6 miejsce w Polsce. Szczegółowe wyniki można zobaczyć na stronie:

Wyniki:http://chessarbiter.com/turnieje/2017/ti_1081/results.html?l=pl&tb=10_ 

 

KOMUNIKAT ORGANIZACYJNY XXIII EDYCJI SZACHOWEJ BIAŁOSTOCKIEJ LIGI SZKOLNEJ

pobierz...

Pierwsze miejsce wśród szkół podstawowych

IMG 20170924 140405 1
W niedzielę 24 września w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego i Turystyki w Białymstoku, rozegrany został Drużynowy Turniej Szachowy Przedszkoli, Szkół Podstawowych, Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych. Turniej został zorganizowany z okazji festynu rodzinnego sportowo-rekreacyjnego osiedla „Mickiewicza” parafii Św. Ojca Pio w Białymstoku. Zawody zostały rozegrany na dystansie 7 rund, tempem 10 minut dla każdego zawodnika, dodatkowo po 5 sekund za każdy wykonany ruch. Naszą szkołę reprezentowali Filip Kudraszow, Oliwier Sienicki oraz Jakub Spisak. Chłopcy zagrali rewelacyjnie. Warto przypomnieć, że wszyscy są uczniami klasy 1d. Filip i Oliwier mają po 7 lat a Jakub dopiero 6. Pomimo tak młodego wieku zdołali wywalczyć drużynowo pierwsze miejsce wśród szkół podstawowych w kategorii klas I – III. Ponadto Filip w klasyfikacji generalnej zajął drugie miejsce zdobywając 6 punktów z 7 możliwych, wyprzedzając tym samym o wiele starszych kolegów nie tylko ze szkoły podstawowej! Bardzo dobrze zagrał również Oliwier, który zajął 5 miejsce z dorobkiem 5 pkt z 7 a Jakub będąc jednym z najmłodszych uczestników ukończył turniej na 15 miejscu z wynikiem 4 pkt z 7.

Dokładne wyniki turnieju można zobaczyć pod linkiem: http://chessarbiter.com/turnieje/2017/ti_5720/results.html?l=pl&tb=10_

 

Brązowy medal w Finale Igrzysk Szkół Podstawowych Województwa Podlaskiego w Szachach.

SAM 5357 1

    W dniu 03 grudnia 2016 roku w Zespole Szkół nr 3 w Suwałkach rozegrany zostały Finał Igrzysk Szkół Podstawowych Województwa Podlaskiego w Szachach. Do finału awansowały po dwa najlepsze zespoły dziewcząt i chłopców z każdej grupy półfinałowej, w sumie po osiem drużyn.
Naszą szkołę reprezentowały dziewczęta w składzie Martyna Trochimczuk, Małgorzata Dylnicka, Zofia Rynkiewicz oraz Gabriela Spisak. W październiku wywalczyły awans do finału zajmując drugie miejsce w Igrzyskach Miasta Białegostoku. Turniej rozegrany został na dystansie 7 rund tempem 10 minut na całą partie dla każdej zawodniczki oraz dodatkowo po 5 sekund za każde wykonane posunięcie.

Czytaj więcej: Brązowy medal w Finale Igrzysk Szkół Podstawowych Województwa Podlaskiego w Szachach.

I miejsce wśród szkół publicznych w XXI Edycja Szachowej Białostockiej Ligi Szkolnej

img014
zdjęcie można powiększyć
(kliknij lewym przyciskiem myszy na obrazek)

Dobiegła końca XXI Edycja Szachowej Białostockiej Ligi Szkolnej. Zawody tradycyjnie odbywały się w Zespole Szkół Integracyjnych Nr 1 w Białymstoku, a ich organizatorem po raz 21. był Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy Stoczek 45 Białystok. Sędzią głównym był arbiter klasy międzynarodowej FIDE Leszek Zega. Honorowy patronat nad rozgrywkami sprawował Prezydent Miasta Białegostoku. Zawody były współfinansowane ze środków otrzymanych od Gminy Białystok. W Lidze Szkolnej uczestniczyli wszyscy chętni wychowankowie przedszkoli, uczniowie szkół podstawowych,

Czytaj więcej: I miejsce wśród szkół publicznych w XXI Edycja Szachowej Białostockiej Ligi Szkolnej

II miejsce wśród szkół publicznych w trzeciej rundzie XXI edycji Szachowej Białostockiej Ligi Szkolnej

            pawel   
zdjęcie można powiększyć
(kliknij lewym przyciskiem myszy na obrazek)

                 W dniach 14, 15, 21 i 22 listopada 2015 roku w Zespole Szkół Integracyjnych Nr 1 im. Świętego Jana Pawła II w Białymstoku rozegrano trzecią rundę XXI edycji Szachowej Białostockiej Ligi Szkolnej. Rozgrywki przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie siedmiu rund. Tempo gry wynosiło po 10 minut na całą partię i dodatkowo po 5 sekund na każdy ruch od początku partii. Dziewczęta i chłopcy rywalizowali w czterech oddzielnych grupach wiekowych: urodzeni w 2008 roku i młodsi – 14 listopada, urodzeni w 2003 roku i młodsi – 15 listopada, urodzeni w 2006 roku i młodsi – 21 listopada, urodzeni w 1996 roku i młodsi – 22 listopada. W czterodniowych zmaganiach uczestniczyło łącznie 234 zawodników, w tym 69 dziewcząt. Uczniowie reprezentowali 59 placówek oświatowych, w tym: 3 przedszkola, 41 szkół podstawowych, 9 gimnazjów i 6 szkół ponadgimnazjalnych. Naszą szkołę reprezentowali w grupie do lat 8 Dawid Klebus, Karol Liżewski, Adam Akkermans. W grupie do lat 10 zagrali: Zofia Rynkiewicz, Małgorzata Dylnicka, Agata Klebus, Szymon Cymbor oraz Jakub Filipiuk. W grupie do lat 13 zagrali: Paweł Kozłowski i Tycjan Baczar.

Czytaj więcej: II miejsce wśród szkół publicznych w trzeciej rundzie XXI edycji Szachowej Białostockiej Ligi...