O projekcie cyfrowobezpieczni.pl
- Szczegóły
- Utworzono: poniedziałek, 15, styczeń 2018 19:59
- Poprawiono: niedziela, 21, styczeń 2018 18:23
- Opublikowano: poniedziałek, 15, styczeń 2018 19:59
- Odsłony: 1336
Celem projektu Cyfrowobezpieczni.pl jest zwiększenie świadomości społeczności szkolnej na temat możliwych zagrożeń związanych z Internetem oraz upowszechnienie wiedzy o bezpieczeństwie cyfrowym w szkole oraz pośród uczniów i rodziców. Opiekunkami projektu są panie: E. Bazyluk, S. Lange, M. Łupińska, M.Serokin.
Komputery na dobre zagościły w naszych domach, zadomowiły się też w pracy i w szkole. Odgrywają ważną rolę w życiu współczesnego człowieka. Szczególnie ważny stał się łatwy i szybki dostęp do Internetu. Światowa sieć komputerowa niesie ze sobą wspaniałe możliwości zdobywania informacji, kontaktów z innymi ludźmi, wymiany poglądów, przesyłania danych, zamawiana towarów konsumpcyjnych, dokonywania zakupu książek oraz innych publikacji, jak również wykonywania wielu innych czynności bez potrzeby zbędnego marnowania czasu. Nie ulega więc wątpliwości jak wiele korzyści przynosi nam dostęp do Internetu, ale czy aby na pewno przynosi nam same korzyści?
Internet to niestety nie tylko same korzyści. Niezbędne jest uzmysłowienie sobie drugiej strony, pokus i zagrożeń czyhających na jej użytkowników. Dotyczy to głównie osób o nie wyrobionym jeszcze światopoglądzie oraz niewielkiej wiedzy na temat wszystkich możliwości pozytywnych oraz negatywnych Internetu.
Zagrożenia wynikające z korzystania z Internetu możemy podzielić na kilka rodzajów:
- psychiczne - uzależnienie, wirtualna rzeczywistość oderwana od życia,
- fizyczne - wzrok, postawa,
- społeczne - zachowania nieetyczne, anonimowość, brak zahamowań, przestępczość komputerowa,
- moralne - łatwy dostęp (nie kontrolowany) do niepożądanych informacji,
- intelektualne - bezkrytyczne zaufanie do możliwości maszyny, „szok informacyjny”.
Ogólnopolski Dzień Bezpiecznego Internetu w SP 5
- Szczegóły
- Utworzono: środa, 14, luty 2018 21:50
- Poprawiono: czwartek, 22, luty 2018 23:01
- Opublikowano: środa, 14, luty 2018 21:50
- Odsłony: 1512
Od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej, w lutym, obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (Safer Internet Day), który odbywa się w ramach programu „Safer Internet”. Ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodzicóaw, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematu bezpieczeństwa online. Tegoroczne obchody DBI odbywały się pod hasłem „Tworzymy kulturę szacunku w sieci". Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. W ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Bezpiecznego Internetu, 8 lutego 2018 r., w naszej szkole odbyła się inscenizacja z udziałem uczniów klas IV - VII oraz klas gimnazjalnych. Aktorzy zaprezentowali społeczności szkolnej sześć scenek dotyczących potencjalnych niebezpieczeństw związanych z używaniem Internetu, które w szczególny sposób zagrażają najmłodszym jego użytkownikom.
Czytaj więcej: Ogólnopolski Dzień Bezpiecznego Internetu w SP 5
Prelekcja dla rodziców
- Szczegóły
- Utworzono: poniedziałek, 15, styczeń 2018 20:14
- Poprawiono: czwartek, 22, luty 2018 23:03
- Opublikowano: poniedziałek, 15, styczeń 2018 20:14
- Odsłony: 1676
W ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Szkoła Cyfrowa w Szkole Podstawowej Nr 5, dnia 12.12.2017 r. została zorganizowana prelekcja dla rodziców, w której wzięli udział wszyscy wychowawcy poszczególnych klas. Rodzice, obecni na prelekcji, zapoznali się także z prezentacją dotyczącą Bezpieczeństwa cyfrowego dzieci i młodzieży oraz z ekspozycją prac uczniów związaną ze szkolnym konkursem "Bezpieczny Internet".
Szkolny konkurs „Bezpieczeństwo w sieci”.
- Szczegóły
- Utworzono: niedziela, 21, styczeń 2018 18:17
- Poprawiono: czwartek, 22, luty 2018 23:03
- Opublikowano: niedziela, 21, styczeń 2018 18:17
- Odsłony: 1311
W grudniu rozstrzygnięty został szkolny konkurs „Bezpieczeństwo w sieci”.
Wiedza w pigułce
- Szczegóły
- Utworzono: niedziela, 21, styczeń 2018 18:21
- Poprawiono: czwartek, 22, luty 2018 23:03
- Opublikowano: niedziela, 21, styczeń 2018 18:21
- Odsłony: 1144
Internet nie jest tylko miejscem rozrywki. Za jego pośrednictwem załatwiamy różne ważne sprawy. Dbajmy wówczas, aby niepowołane osoby nie miały dostępu do istotnych informacji. To niełatwe, ponieważ w takcie podróży po sieci mimowolnie pozostawiamy po sobie ślady.
Informacje o nas mogą zostać przechwycone lub pozyskane przez internetowych przestępców. Częściej jednak sami dajemy innym dostęp do nich. Sieć nie mogłaby przecież istnieć bez nadzorujących ją osób. Dostawcy usług internetowych, administratorzy serwisów i programiści umożliwiają nam korzystanie z Internetu. Aby efektywniej wykonywać swoją pracę, gromadzą o nas pewne dane. Np. Google wykorzystuje zbierane informacje, aby dostosowywać wyniki wyszukiwania do użytkownika. Czyni to, m.in. skanując treść e-maili czy zapisując wyszukiwane przez Ciebie frazy.
Używając darmowych narzędzi internetowych często nieświadomie godzimy się na wykorzystywanie naszych danych w różnych celach. Ich krążenie po Internecie umożliwia np. rozsyłanie reklamowego spamu. Dlatego też nieraz informacje o nas stają się towarem — są sprzedawane reklamodawcom.
Aby bezpieczniej korzystać z Internetu, wykorzystuj następujące metody:
1. Bądź anonimowy. Jeśli nie musisz podawać swoich danych prywatnych — nie rób tego. Im mniej informacji o tobie jest w sieci, tym jesteś bezpieczniejszy.
2. Ustaw „silne” hasła. Ważne, aby twoje hasła były jak najdłuższe. Miej wiele haseł i czasem je zmieniaj.
3. Sprawdzaj, czy łączysz się bezpiecznie (przez połączenie https://). Bezpieczne połączenia oznacza się za pomocą zielonego zaznaczenia lub kłódeczki koło paska adresu. Czasem występuje problem z bezpieczeństwem połączenia i pojawiają się ostrzeżenia o błędach certyfikatu. Nie ignoruj ich, zwłaszcza jeśli witryna nie jest godna zaufania lub wcześniej nie pojawiał się na niej błąd.
4. Zainstaluj program: Adblock, NoScript, Flashblock, Cookie Monster. Te programy blokują niepożądane elementy stron. Np. Adblock nie tylko usunie reklamy, lecz także ograniczy przepływ informacji o historii przeglądania.
5. Stosuj tryb prywatny w przeglądarkach. Jest przydatny, jeśli korzystasz z komputera dostępnego dla innych osób. Po zakończeniu sesji kasowana jest cała jej historia oraz ciasteczka.
6. Wyloguj się po pracy. Nie można o tym zapomnieć!